Etkili ve Organik Cilt Bakımı - Norveçte aşk ile üretildiParaben nedir?

Parabener

Parabenlerin birçok versiyonu mevcuttur: metilparaben, butilparaben, etilparaben, benzilparaben, izobutilparaben ve propilparaben.

Parabenler güneş kremi, saç kremi, şampuan, nemlendirici ve diğer kozmetik ürünlerinde koruyucu olarak kullanılmaktadır. Kullandığınız ürünlerin içeriklerinde yukarıda listelenen parabenlerden bir veya daha fazlasını görürseniz, ürünü kullanmadan önce iki kez düşünmelisiniz. Danimarka'da kozmetik ve cilt bakımında bazı paraben türleri yasaklanmıştır.

Norveç'te her türlü parabene hala izin veriliyor, ancak araştırmacılar eskisine göre çok daha bilinçli olup, bu toksik maddelerin ilk düşünülenden daha zararlı olduğunu anlatmaya başladılar.

Parabenler hakkında gerçekler:
○ Parabenler, vücudumuzda östrojen salgılayan ve cildimizde bulunan enzime müdahale ederek östrojen düzeylerini artırabilir. Bunun endokrin bozucu bir etkisi vardır.

○ Parabenler vücut tarafından emilir. Yani vücutta depolanır. Düzenli olarak parabenli kremler kullananların, yaşlandıkça vücutta daha yüksek paraben konsantrasyonuna sahip olduğunu ortaya çıkaran birçok çalışma yapılmıştır. Danimarka'da yapılan bir başka araştırma, paraben içeren bir kremin sadece bir kez uygulanmasından sonra idrardaki parabeni arttırdığını buldu.

○ Birkaç araştırmacı, parabenlerin meme kanserinin nedenlerinden biri olduğuna ve fetüse zarar verdiğine inanmaktadır.

Kaynak:
vg.no
nrk.no